sql server چیست | نصب sql با تصویر | دانلود sql

بروزرسانی شده در ۱۸ آبان ۱۳۹۹
sql server چیست | نصب sql با تصویر | دانلود sql
زمان مطالعه : 8 دقیقه 558 بازدید 1 نظر

آموزش تصویری نصب و دانلود حرفه ای sql server | اسکیول سرور چیست؟ کاربرد sql server؟ چرا sql server استفاده کنیم؟ کار های که می توانید با sql server انجام دهید و ...

اسکیول سرور چیست؟

SQL مخفف Structured Query Language است که یک سیستم مدیریت پایگاه داده رابطه ای از شرکت مایکروسافت، که هدف اصلی آن ذخیره و مدیریت اطلاعات و داده هاست. این سیستم از عملیات مختلف تجاری، عملیات تحلیل داده و پردازش معاملات پشتیبانی می کند.  در SQL Server 2019 قابلیت نصب روی Linux (لینوکس) هم فراهم شده است.

 

چند نمونه از کار های sql server 

SQL میتواند کار های از قبیل پرس و جو ها (Query) ،ایجاد View ها در دیتابیس و اینکه بروی جداول (tables) ، توابع (procedures) ، نماها (views) سطح دسترسی (permissions ) قرار بدهد.حتی شما می توانید رکوردها را در دیتابیس بروز رسانی و داده را از دیتابیس حذف کنید البته این تنها بخشی از صدها کاربرد اسکیول سرور است.

 

کاربرد های از پایگاه داده sql server

قابلیت کار با بانکهای اطلاعاتی حجیم (ترابایتی)

قابلیت دسترسی هزاران کاربر بطور همزمان به بانک اطلاعاتی 

پشتیبانی از حجم بالایی از حافظه در سرور

استفاده از چندین پردازنده به صورت موازی 

پشتیبانی از لایه ها و سوکت های امنیتی نظیر SSL، خصوصا جهت استفاده در وب

نسخه های مختلف sql server و سطح دسترسی

 

sql server ورژن های مختلف

 

آموزش دانلود sql server از مایکروسافت (اسکیول سرور)

ابتدا به بر روی لینک کلیک وسط موس خود را فشرده مایکروسافت sql server تا وارد صفحه دانلود مایکروسافت شوید.

در ادامه شما می توانید در پنجره ای که باز می شود با توجه به نسخه سیستم عامل خود اقدام به دانلود کنید. در اینجا ما قصد داریم نسخه ویندوز رو دانلود کنیم برای همین بر روی ویندوز کلیک می کنیم.

 

sql server سیستم عامل

 

همان طور که در تصویر می بینید  بر روی گزینه Preview SQL Server 2019 for Windows  کلیک می کنیم. 

 

دانلود از سایت رسمی sql server

 

در ادامه ما وارد یک تب جدید می شویم که باید اطلاعات خودمان را وارد کنیم. (نکته: پشتیبانی نکردن از کشور ایران بهتره کشور همسایه را انتخاب کنید). بعد Continue را بزنین دانلود میشه. حجم آن 3 مگابایت بیشتر نیست.

 

ثبت نام برای sql server

 

بعد از دانلود بر روی فایل exe را انتخاب که شما را به پنجره ی جدید هدایت می کند. 

شما با انتخاب گزینه Download Media این امکان را فراهم می کنید که فایل های که دانلود شده بر روی سیستم دیگر هم انتقال دهید.

و در صورتی که تمایل به استفاده از Download Media  نداشته باشید می توانید با انتخاب گزینه Basic که این امکان را دارد که خودش تنظیمات اولیه رو انجام دهد را انتخاب کنید.

 

مراحل نصب sql server

 

 در ادامه مسیر نصب و همچنین میزان فضای که لازم داره برای نصب و مقدار دانلودی که انجام می دهد را نمایش میدهد بعد از چک کردن این موارد بر رو Installکلیک کنید.

 

مسیر اسکیول سرور

 

 

مراحل نصب SQL Server

بعد از دانلود شما با پنجره ای زیر مواجه می شوید. نکته (در صورتی که شما از سایت های ایرانی برای دانلود استفاده کرده باشید از این قسمت همراه ما باشید که نصب را انجام دهیم شما باید بر روی setup کلیک کنید که این پنجره را داشته باشید.)

در این پنجره شما می توانید ابتدا با انتخاب گزینه  System Configuration Checker مشخصات سیستم خود را بررسی و در صورت مناسب نبودن سیستم متوجه آن شوید (و از نسخه های پایین تر آن استفاده کنید) 

 

پشتیبانی از اسکیول سرور

 

باید مطابق تصویر زیر همه گزینه های چک شده مثبت باشد.

 

check sql server

 

در ادامه از قسمت چپ گزینه Installation  رو انتخاب می کنیم.

 

نصب sql server 2019

 

در پنجره ای بعدی ما با انتخاب گزینه اول که اشاره به نصب دارد را انتخاب می کنیم.

 

نصب sql

 

در پنجره ای بعد شما با یک پنجره مواجه می شوید که در صورت استفاده از نسخه اصلی بدون کرک sql شما باید از منوی باز شده گزینه developer را انتخاب کنید تا دسترسی رایگان داشته باشید برای توسعه دادن. (در صورت استفاده از نسخه دانلود شده از سایت های فارسی معمولا این برنامه کرک شده است و شما میتوانید بدون تغییر مراحل بعدی را انجام دهید).

نسخه اصلی

آموزش نصب نسخه اصلی sql

 

صفحه ای نمایش داده شده برای نسخه های فعال شده سایت های داخلی

 

آموزش نصب نسخه کرک شده sql

 

 در مرحله بعد شما قوانین مورد نظر sql را مطالعه و تایید میکنید.

 

قوانین sql سرور

 

در ادامه قسمت Global Rules که درسمت چپ هم مشاهده می کنید (اسم مراحل) به صورت اتوماتیک تکمیل می شود.

 

Global rouls در مراحل نصب اسکیول

 

و در قسمت بعدی از شما درباره آپدیت شدن پرسیده می شود که شما در صورت تمایل می توانید با فعال کردن آن آپدیت های برنامه را دریافت کنید.

 

گزینه آپدیت در نصب sql server 2019

 

در قسمت بعدی شما اگربا یک warning شدید برای رفع آن می توانید مقاله sql server warning windows firewall را مشاهده کنید.

 

رفع خطای sql server warning windows firewall

 

در تب بعدی که Feature Selection نام دارد شما امکانات مورد نیاز خود را انتخاب می کنید یک گزینه که حتما باید نصب شود Databace engine Services  که با تیک کنار آن برای شما فعال می شود دیگر قابلیت ها هم شما می توانید اضافه کنید با توجه به نیازی که  پروژه های شما دارد.

 

Databace engine Services نصب

 

در تب Instance Configuration شما می توانید یک نمونه از برنامه را نصب کنید (در مواقعی شما ممکن است نسخه های قبلی sql server رو هم نصب داشته باشید و بخواهید در کنار آن از نسخه ی جدید هم استفاده کنید برای این موارد شما نیاز به نمونه سازی دارید.) در غیر این صورت شما تغییری در گزینه Default instance ایجاد نمی کنید.

برای ساخت یک نمونه شما گزینه دوم را انتخاب کرده تا یک نمونه ساخته شود برای نمونه خود یک نام انتخاب کنید. مثلا SQLSERVER2019

 

Instance Configuration

 

در تب Server  configuration شما برای گزینه ای SQL Server Datavace Engine شما به صورت اتوماتیک را انتخاب کنید تا سیستم بعد از شروع به کار برنامه را اجرا کند چون نیاز نباشه سرویس اصلی رو به صورت دستی run کنیم .

 

Server  configuration

 

در تب DaravaseEngine Configuration گزینه اول به این موضوع اشاره دارد که هر کسی که وارد سیستم عامل شود قابلیت دسترسی به دیتابیس را داشته باشد با انتخاب گزینه Mixed Mode شما می توانید یک رمز برای خود انتخاب کنید. شما در ادامه با انتخاب گزینه Add Current User مشخص می کنید که admin اسکیول چه شخصی است که پیش فرض کاربری که الان لاگین سیستم هست می باشد

 

DaravaseEngine Configuration SQL Server

 

 در تب teady to Install گزارشی از مواردی که در نصب انجام دادیم رو به ما نمایش می دهد.

 

teady to Install sql server

بعد از این گزینه مراحل نصب که انجام شد شما بر روی گزینه finish کلیک می کنید در صورت مشاهده پیغام آن را بسته این هم از مراحل نصب SQL Server 2019 امیدوارم براتون مفید بوده باشه  

 

 

 

 

 

 

 

نظرات ارزشمند شما
1 نظر
کاربر مهمان
کاربر مهمان
۲۱ آبان ۱۳۹۹

ممنون دنبال همچین آموزشی میگشتم

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار و تخفیف های ویژه در ایمیل خود با خبر شوید...
طراحی فروشگاه اینترنتی