میزان فطریه و کفاره سال 99

بروزرسانی شده در ۰۸ خرداد ۱۳۹۹
میزان فطریه و کفاره سال 99
زمان مطالعه : 6 دقیقه 606 بازدید 0 نظر

دفاتر مراجع عظام تقلید مبلغ زکات فطره و کفاره روزه سال ۹۹ را اعلام کردند.

زکات فطریه و کفاره ماه مبارک رمضان سال 99

فطریه چیست؟

زکات فطره یا فطریه یکی از فروع دین اسلام است و فطریه عبارت است از سه کیلو قوت غالب (غذای روزانه) هر مسلمان که استفاده می کند و می تواند شامل جو، گندم، برنج،ذرت،کشمش،خرما و اقلامی مانند اینها باشد.

موعد پرداخت زکات فطره

از غروب روز آخر ماه مبارک رمضان تا ظهر روز عید و برای افرادی که در نماز عید فطر شرکت می‌کنند، بهتر است قبل از نماز این مبلغ را پرداخت یا از اموال خود جدا نمایند.

افرادی که خودشان فقیری را می‌شناسند و می دانند که نیازمند واقعی است می‌توانند مبلغ فطریه را به او بدهند. البته این افراد باید فقط طعام یا پول معادل آن را به فقیر بدهند و چیزی غیر از طعام و پول مثل لباس و وسایل منزل قابل قبول نیست. همچنین کسانی که از سادات نیستند نمی‌توانند فطریهرا به سادات فقیر بدهند.

بنابراین شخصی که سید نیست ولو همسر او سید باشد، نمی‌تواند زکاتش را به سید فقیر بدهد؛ زیرا ملاک، فرد پرداخت‌کننده است. همچنین فرد دریافت‌کننده اگر آقایی سید و فقیر باشد، او نمی‌تواند زکات فطره‌ افراد غیر سید را دریافت کند.

اعلام میزان زکات فطریه از سوی مراجع تقلید

آیت‌الله سید علی خامنه‌ای:
زکات فطره امسال بر مبنای قیمت گندم مبلغ ۱۰ هزار تومان است.

آیت الله علوی گرگانی:
زکات فطره امسال بر مبنای قوت غالب (برای هر نفر سه کیلوگرم) گندم مبلغ ۱۰ هزار تومان و برنج مبلغ تقریبی ۵۰ هزار تومان است. مؤمنان در انتخاب هر یک از آن‌ها مخیر هستند.

 آیت‌الله مکارم شیرازی:
زکات فطره امسال بر مبنای قوت غالب گندم، مبلغ ۱۰ هزار تومان و بر مبنای قوت غالب برنج، مبلغ ۳۰ هزار تومان اعلام شده است. مؤمنان در انتخاب هر یک از این موارد مخیر هستند.

آیت الله نوری همدانی:
میانگین قیمت گندم برای هر فرد ۱۰ هزار تومان و قیمت برنج برای هر فرد حدود ۵۰ هزار تومان است. مقلدان باید طبق قیمت منطقه‌ای خود محاسبه کنند و اگر در بعضی از مناطق قیمت کمتر یا بیشتر بوده به همان عمل کنند.

آیت الله صافی گلپایگانی:
مؤمنان مبلغ معادل یک صاع (۳ کیلوگرم) گندم یا برنج را به عنوان قوت غالب جهت زکات فطره بپردازند.

آیت‌الله وحید خراسانی:
مبلغ و مقدار فطریه هر نفر برای سال ۱۳۹۹ را تقریبا ۱۲ هزار تومان اعلام کرد.

آیت‌الله شبیری زنجانی:
مبلغ ۱۲هزارتومان را بابت فطریه هر نفر به‌حساب قیمت گندم تعیین کرده است.

آیت الله العظمی صانعی:
فطریه برای هر نفر به قیمت گندم  یازده هزار تومان و فطریه برای هر نفر به قیمت برنج پنجاه هزار تومان

عید فطر مبارک

کفاره چیست؟

جریمه‌ای که در ازای انجام برخی کارهای حرام یا ترک برخی واجبات باید انجام داد.

کفاره روزه چیست؟

یعنی اگر شخص به علت بیماری یا مسافرت و... روزه را افطار کرده باشد و تا رمضان سال بعد موفق به گرفتن قضای آن نشده باشد علاوه بر قضای روزه برای هر روز یک مد طعام (750 گرم آرد، گندم، برنج و...) بعنوان کفاره به فقیر بدهد و اگر بدون عذر عمدا روزه خود را باطل کرده باشد برای هر روز علاوه بر قضا 60 مد طعام به 60 مسکین باید بدهد و یا 60 روز روزه بگیرد و اگر به چیز حرامی روزه را باطل کرده علاوه بر اطعام 60 مسکین برای هر روز، باید 60 روز هم روزه بگیرد.

میزان مبلغ کفاره روزه سال 99


آیت‌الله سید علی خامنه‌ای:
مبلغ کفاره یک روز قضای روزه با عذر شرعی، مبلغ ۳ هزار تومان و کفاره یک روز قضای روزه عمدی، مبلغ ۱۸۰ هزار تومان است.

آیت الله العظمی صانعی:
کفاره یک روز قضای روزه عذر سه هزار تومان و کفاره یک روز قضای روزه عمد (اطعام ۶۰ فقیر- معادل ۶۰ روز یکصد و هشتاد هزار تومان

آیت الله صافی گلپایگانی:
کفاره روزه غیرعمدی، برای هر روز، یک مد (حدود 750 گرم) طعام مثل گندم است و کفاره عمدی، برای هر روز افطار عمدی، اطعام شصت مسکین؛ هرکدام یک مد (حدود 750 گرم) طعام، مثل گندم پرداخت شود.

زمان پرداخت فطریه:
از غروب روز آخر ماه مبارک رمضان تا ظهر روز عید است و برای کسانی که در نماز عید فطر شرکت می‌کنند، بهتر است قبل از نماز عید، این مبلغ را پرداخت یا از مجموع اموالشان جدا کنند.

اما اگر موقعی که دادن زکات فطره واجب است، فطره را ندهد و کنار هم نگذارد، احتیاط واجب آن است که بعداً بدون اینکه نیّت ادا و قضا کند (به قصد قربت) فطره را بدهد.

آیا پرداخت زکات فطره بر کسی که توان مالی ندارد، واجب است؟
اگر فقیر باشد، زکات فطره بر او واجب نیست و اگر سه کیلو گندم و مانند آن و یا قیمت آنها را دارد، مستحب است آن را به عنوان زکات فطره بدهد و چنانچه افرادی تحت تکفل دارد، می تواند آن را به قصد فطره، بین نفرات خانواده دست گردان کنند و بهتر است نفر آخر، آن را به کسی بدهد که از خودشان نباشد. 

کفاره و فطریه به چه کسانی تعلق میگیرد؟
بنابر احتیاط واجب مصرف زکات فطره فقرای شیعه هستند که شراب خوار وبی نماز نباشند ومعصیت آشکارا نداشته باشد و جزو کسانی نباشند که نفقه آنها بر زکات دهنده واجب باشد، مانند پدر و مادر و فرزندان. به اطفال شیعه که نیازمند هستند نیز می توان فطره داد، خواه به مصرف آنها برسانند یا از طریق ولی طفل به آنها تملیک کنند

پرداخت زکات فطره به موسسات یا صندوق های خیریه کافی نیست مگر آن که یقین پیدا کنید که عین پول شما را به فقیر مستحق می پردازند. اگر خود فقیر و نیازمندی را می شناسید میتوانید مبلغ فطریه و یا کفاره را به او بدهید.

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار و تخفیف های ویژه در ایمیل خود با خبر شوید...
طراحی فروشگاه اینترنتی