تغذیه قناری

بروزرسانی شده در ۰۶ آذر ۱۳۹۹
تغذیه قناری
زمان مطالعه : 7 دقیقه 801 بازدید 0 نظر

غذای قناری انتخاب غذا و مکمل غذایی برای قناری ، قناری ها عاشق چه غذاهایی هستند؟

قناری ها پرندگان کوچک و نازی هستند و حیوانات خانگی شگفت انگیزی اند . برای اطمینان از داشتن زندگی طولانی و سالم ، این نکته مهم است که آنها را با یک رژیم غذایی سالم و مناسب تغذیه کنید. این رژیم نیاز به غذاهای مناسب دارد و باید به روش مناسب به پرنده داده شود. این امر باعث می شود که پرنده تمام مواد مغذی مورد نیاز خود را دریافت کند.

غذای قناری

1- انتخاب غذای مناسب:

رژیم غذایی قناری شامل دانه ها و میوه و سبزیجات است  اصلی ترین دانه تخم کتان است که باید در رژیم غذایی قناری قرار بگیرد انواع مختلفی از مخلوط های بذر برای تغذیه قناری شما وجود دارد که بیشتر آنها دو تا پنج نوع مختلف دانه را با هم مخلوط  می کنند. با این حال ، بیشتر دارای ارزن هستند ، که قناری ها به طور معمول عاشق آن هستند.

تهیه بذر تنها یک قسمت از رژیم غذایی قناری است. از آنجا که قناری ها تمایل به خوردن فقط ارزن در مخلوط بذر دارند ، اگر به آنها فقط بذر داده شود ، می توانند از مشکلات تغذیه ای برایشان ایجاد کند.

میوه و سبزیجات باید 20 درصد از رژیم غذایی قناری را شامل شود قبل از دادن میوه و سبزی به قناری آن را تمیز بشویید. معمولا کاهو را بیشتر دوست دارند اما این کافی نیست باید قناری خود را با این مواد غذایی تغذیه کنید:

* تکه های سیب

* گیلاس بدون هسته

* نخود فرنگی 

* خیار

* کدو حلوایی

* کاهو سبز تیره 

* چغندر

* اسفناج

* سیب زمینی

* هویج

* کلم

ارزن ، دانه کاهو ، دانه کتان ، دانه خردل و جو دوسر همه مکمل های خوبی برای رژیم غذایی قناری شما هستند و سعی کنید قناری را به یک رژیم غذایی فرموله عادت دهید برخی دوست دارند قناری فقط از گلوله های غذایی تغذیه کند اما روش درست آن را نمی دانند نباید یک دفعه ای سعی کنید این کار را انجام دهید بلکه کم کم دانه ها را کمتر کنید و همزمان گلوله های غذایی را به قناری بدهید و به تدریج دانه ها را حذف کنید تا قناری فقط از گلوله های غذایی تغذیه کند این تغییر برای قناری ممکن است 4 تا 8 هفته طول بکشد و نمی توان یک هفته ای رژیم غذایی را تغییر داد.

تغذیه مناسب قناری

2- تغذیه مناسب و منظم

قناری را طبق یک برنامه منظم تغذیه کنید و خیلی مهم است که در یک ساعت مشخص به قناری غذا بدهید زیرا قناری پرنده ی حساسی هست و این به موقع و منظم غذا دادن باعث امنیت و آرامش قناری شما می شود.

یکی از بهترین زمانها برای تغذیه اکثر پرندگان هنگام طلوع خورشید یعنی ابتدای صبح است همچنین بهتر است هر روز ظروف غذای پرنده را تمیز کند.

میوه و سبزیجات تازه نیز مهم است سعی کنید میوه و سبزیجات را با دست به قناری بدهید این برای ارتباط شما با پرنده و همچنین در راحتتر تغذیه کردن قناری مفید است و اگر در قفس قناری میوه یا سبزیجات را قرار دادید بعد از یک ساعت باقیمانده را جمع آوری کنید میوه و سبزیجات را همان ابتدای صبح و همراه غذا به قناری ندهید بهتر است یک ساعت از تغذیه قناری بگذرد.

نکته مهم:

دقت کنید غذای کافی به قناری بدهید هر قناری باید روزانه حدود یک قاشق چای خوری دانه بخورد.

همچنین فراموش نکنید حدود 20 درصد تغذیه قناری باید با میوه و سبزیجات باشد یعنی هر روز یک یا دو قطعه کوچک میوه و سبزی مناسب است.

مکمل رژیم غذایی قناری

3- مکمل رژیم غذایی قناری

برای دادن مکمل به قناری باید با دامپزشک مشورت کنید که پرنده شما نیازی به مکمل دارد یا خیر معمولا پرندگانی که گلوله غذایی مصرف می کنند نیازی به مکمل ندارند اما پرندگان دانه خوار با درصد احتمال بالا نیاز به مکمل دارند اما حتما با دامپزشک مشورت کنید.

مکمل در برخی مواقع مهم مثل تخم گذاری مهم است یه عنوان مثال مکمل کلسیم در این دوران برای انواع پرندگان مفید است بیشتر مکمل ها را همراه غذا به پرنده می دهند اگر مکمل را در آب حل کنید ممکن است قناری شما آب کمتری بخورد.

بعد از هر مدت سعی کنید میوه و سبزیجات جدید به پرنده خود بدهید و متوجه شوید که کدام میوه یا سبزیجات را بیشتر دوست دارد حتی اگر گاهی یک میوه یا سبزیجات را رد کنید مدتی بعد دوباره امتحان کنید شاید به هر دلیل در آن زمان از آن میوه یا سبزیجات خوشش نیامده است.

سنگ ریزه قناری

4- کمک به هضم غذا

ممکن است پرنده شما شاد و سرحال نباشد ممکن است پرنده شما دچار مشکل هضم غذا باشد برخی پرندگان برای هضم غذا نیاز به خوردن ریگ، شن، ماسه دارند اما قبل از دادن شن یا ماسه با دامپزشک مشورت کنید تا مطمئن شوید پرنده شما نیاز به سنگ ریزه دارد یا خیر می توانید مخلوط برش استخوان نرم شده با پوسته صدف و سنگ آهک به قناری بدهید زیرا راحتتر توسط اسید معده قناری تجزیه می شوند در هر صورت بهتر است با دامپزشک مشورت کنید.

برخی سوالاتی که ممکن است برای شما پیش بیاید

1- آیا سبزیجاتی که به پرنده می دهیم باید پخته شود؟

بهتر است غذایی که به پرنده می دهید ارگانیک یعنی طبیعی باشد مثل همان غذایی که در طبیعت می خورد از طرفی با پختن میوه و سبزیجات مواد مغذی از بین می روند. اما دقت کنید سالم و ضدعفونی باشند برخی غذاها مثل تخم مرغ آبپز مشکلی ندارد یا مانند نخود فرنگی را بهتر است له کنید چون به صورت طبیعی ممکن خوردن آن برای قناری سخت است.

2- بهتر است کدام دانه ها در رژیم غذایی منظم قرار بگیرد؟

ارزن، بذر کتان، دانه خرد و جو دو سر همه مکمل های خوبی هستند.

3- دمای اتاق باید چه میزان باشد؟

قناری ها هوای گرم را دوست دارند و نباید محیط زندگی آنها سرد باشد حداکثر دمای مناسب محيط 35 درجه سانتيگراد و حداقل 18 درجه سانتيگراد سعی کنید دما را در این محدوده گفته شده کنترل کنید.

4- چه نوع میوه هایی ممکن است برای قناری مضر باشد؟

آووکادو، پیاز، سیر یا مشابه اینها را سعی کنید به قناری ندهید ممکن است مضر باشند.

5- قناری ها بیشتر چه نوع میوه یا سبزیجاتی را دوست دارند؟

سبزیجاتی مانند لوبیای سبز ، ذرت ، کلم ، گل کلم ، هویج و نخود فرنگی، اسفناج و میوه ها سیب ، موز، خیار ، انگور و خربزه را معمولا بیشتر دوست دارند.

6- قناری من میوه یا سبزیجات نمی خورد راهکار چیست؟

سعی کنید میوه یا سبزیجات را به قطعات بسیار ریز تقسیم کنید و همراه دانه های معمولی اضافه کنید.

7- آیا جودوسر هم برای قناری مفید است؟

بله مخصوصا در زمستان بیشتر آن را مصرف می کنند.

امیدوارم این مطلب مورد رضایت شما همراهان گرامی باشه.

 

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار و تخفیف های ویژه در ایمیل خود با خبر شوید...
طراحی فروشگاه اینترنتی