عجیب ترین تمدن های گمشده

بروزرسانی شده در ۳۱ خرداد ۱۳۹۹
عجیب ترین تمدن های گمشده
زمان مطالعه : 6 دقیقه 1063 بازدید 0 نظر

با توجه به عمر طولانی که کره زمین دارد شهرها و حکومت های بسیاری بر روی ان به وجود امده اند که هرکدام به نوبه خود زمانی را بر روی...

با توجه به عمر طولانی که کره زمین دارد شهرها و حکومت های بسیاری بر روی ان به وجود امده اند که هرکدام به نوبه خود زمانی را بر روی این زمین طی کرده اند و برخی به دلایل مختلف از یادها خارج شده اند وگاهی هم بر اثر بلایای طبیعی، تغییرات اب و هوایی، جنگ، به زیر خاک رفته اند و برای همیشه فراموش شده اند

 

شهر گمشده تیکال

شهر گمشده تیکال

تاریخ تیکال به سال های 200 تا 900 پس از میلاد باز می گردد. در این سال ها تیکال بزرگ ترین شهر مايان ها با جمعیتی بین 100 تا 200 هزار نفر بود. به محض آنکه جمعیت در این شهر به اوج خود رسید، جنگل های نواحی اطراف شهر رو به زوال گذاشته و جمعیت نیز شروع به کاهش کرد. در نتیجه این شهر بیشتر جمعیت خود را بین سال های 830 تا 950 از دست داده و قدرت مرکزی نیز به سرعت از بین رفت. بعد از سال 950 نیز شهر به منطقه ای بیابانی تبدیل شده بود و جمعیت کوچکی در میان ویرانه ها زندگی می کردند. این جمعیت اندک نیز در قرن های دهم و یازدهم شهر را ترک کردند و پس از آن گواتمالایی ها تا هزاران سال بعد به ساکنان این شهر تبدیل شدند.

 

شهر گمشده اتلانتیس

شهر گمشده اتلانتیس

اولین بار در سال 360 قبل از میلاد مسیح در دست نوشته های افلاطون به وجود جزیره شگفت انگیزی اشاره شد که در آن دانش و ثروتی بی نهایت ارزشمند وجود داشت و به عنوان تنها آرمان شهر روی زمین شناخته می شد. گفته میشود این جزیره، خانه و مأمن پادشاهان قدرتمندی با فناوری پیشرفته، نیروی دریایی بزرگ و اقتصاد شگفتانگیز بودهاست. حدود 9600سال قبل از میلاد مسیح، كل جزیره با پدیدهای ناشناخته که آن را «شبح وحشتناک آتش و زلزله» توصیف کردهاند، در دریا غرق شد. در طول قرن های گذشته، افراد زیادی برای پیدا کردن این شهر، وقت و انرژی خود را صرف کردند.هرکدام براساس شواهدی، مناطقی مانند قطب جنوب، اقیانوس اطلس، آلمان، بولیوی، ترکیه، کارائیب و مکانهای دیگر را محل استقرار این جزیره اعلام کرده اند.

 

شهر گمشده ماچوپیچو

شهر گمشده ماچوپیچو

ماچوپیچو را یکی از مشهورترین شهرهای گمشده جهان می دانند؛ شهری که دوباره در سال 1911 توسط یک مورخ اهل هاوایی به نام هیرام کشف شد. ماچوپیچو در حقیقت برای قرن ها بر فراز دره ای به نام اوروبامبا پنهان شده بود. شاید جالب باشد بداید که شهر گمشده تمدن اینکاها از پایین قابل رؤیت بوده و به صورت کامل با زمین های کشاورزی و چشمه های طبیعی احاطه شده است. ماچوپیچو اگرچه در پرو شهری شناخته شده است، تا زمان کشف مجدد آن در سال 1911 در دنیای بیرون کاملا ناشناخته بود.

 

شهره گمشده زی

شهره گمشده زی

این شهر را یک کلنل انگلیسی به اسم «پرسی هریسون فاست» که ادعا میکرد در دل جنگلهای آمازون شهری مدرن وجود داشته، نامگذاری کرده است. «پرسی» در تحقیقاتش به مدارکی معروف به «دست نوشته 512» دست یافت که توسط یک پژوهشگر نوشته شده بود. به گفته این پژوهشگر، او به خرابه های این تمدن دست پیدا کرده بود. در این مدرک، جزئیات کامل این شهر بدون ذکر محل آن آورده شده بود. در سال 1925، فاست در آخرین تلاش برای پیدا کردن این شهر به اتفاق پسر و دوستش در جنگل، بی هیچ نشانی گم شد. اگرچه این شهر هرگز پیدا نشد اما بقایای شهرهای باستانی و اماکن مقدس بسیاری در سالهای اخیر با استفاده از فناوری اسکن در جنگل های گواتمالا، برزیل، بولیوی و هندوراس پیدا شده است. بعید نیست روزی شهر باستانی و افسانه ای «زی» پیدا شود یا شاید هم آن را پیدا کرده و مثل بسیاری از اکتشافات پنهان نگه داشته اند.

 

شهر گمشده پترا

شهر گمشده پترا

پترا که در افسانه های کهن آن را شهر رزهای قرمز با قدمتی به بلندای تاریخ لقب داده اند، پایتخت باستانی امپراتوری ناباتای بود. این شهر وسیع و منحصر به فرد قرن ها پیش توسط ناباتای ها در کناره تنگه وادی موسی در جنوب اردن شکل گرفت و آنها این شهر را به نقطه اتصال مهمی برای تجارت ابریشم و ادویه تبدیل کردند. نقطه ای که چین، هند و جنوب عربستان را به مصر، یونان و روم متصل می کرد. اما پس از آنکه سیستم تأمین آب شهر بر اثر زلزله ویران شد، این شهر در قرن ششم میلادی کاملا خالی از سکنه شده بود. پس از جنگ های صلیبی نیز پترا در دنیای غرب به فراموشی سپرده شده بود تا اینکه در سال 1812 توسط یک جهانگرد سوئیسی به نام یوهان لودویگ برکهارت دوباره کشف شد.

 

 

 

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار و تخفیف های ویژه در ایمیل خود با خبر شوید...
طراحی فروشگاه اینترنتی