دانستنی های بورس

بروزرسانی شده در ۳۱ خرداد ۱۳۹۹
دانستنی های بورس
زمان مطالعه : 3 دقیقه 521 بازدید 2 نظر

8 دانستنی جالب بورسی

دانستنی-stock-illustration-did-you-know-showing-through.jpg

1- عرضه اولیه که بیشترین سود را در تاریخ بورس داده است #شتران بود. قیمت عرضه اولیه شتران ۷،۵۰۰ تومان بود که به هر کد ۳۰ سهم معادل ۲۲۵ هزار تومان تخصیص یافت(سال ۱۳۹۱). بعد از چند روز نماد بسته شد و بعد از شش ماه با قیمت ۸۶،۰۰۰ تومان بازگشایی شد. ارزش ۳۰ سهم #شتران ۲ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان شد!

شتران شرکت پالایش نفت تهران

2- عرضه اولیه ایی که به سهامداران ضرر زد نماد #برکت بود(سال ۱۳۹۵). قیمت هر سهم #برکت ۲۴۲ تومان بود که از اولین روز بعد از عرضه، دچار اصلاح شد و تا ۱۲۰ تومان پایین آمد.

گروه دارویی برکت

3- در گذشته از چند کارگزاری به صورت همزمان میشد عرضه اولیه خرید. به خاطر همین بیشتر کدهای بورسی در چند کارگزاری ثبت نام میکردند! فکر کنید به کسی که از ۱۰ کارگزاری عرضه اولیه شتران خریده بود...

عرضه اولیه

4- بیشترین زمان بسته بودن سهم مربوط به نماد #آکنتور است. این سهم در شهریور ۹۵ در پی مسائلی بسته شد و تا الان نزدیک به چهارساله که نمادش متوقف است. 

شرکت کنتورسازی ایران آکنتور

5- اولین شرکت بورسی، شرکت نفت پارس با نماد #شنفت بود. در سال ۱۳۴۶ همزمان با آغاز فعالیت بورس در ایران نماد #شنفت به عنوان اولین نماد بورسی مورد معامله قرار گرفت. این  شرکت هنوز هم در بورس وجود دارد و از سهام های بنیادی محسوب می شود.

شنفت شرکت نفت پارس

6- برخی از شرکت های بورسی به دلیل بدهی سنگین کلا منحل و از بورس خارج شدند. به عنوان نمونه نماد #فروم در سال ۱۳۹۰ منحل شد و از بورس خارج شد. بعد از ۶ سال دارایی های شرکت فروخته شد و بین سهام داران تقسیم شد که مبلغ کمی به سهامداران رسید.

اخراج از بورس

7- سهم #وپترو در سال ۱۳۸۴ قیمتش ۱۱۰۰ تومان بوده و امروز بعد از پانزده سال۲۲۰۰ تومان قیمت دارد. در سهام داری بلند مدت انتخاب سهم خیلی مهمه!

وپترو شرکت سرمایه گذاری صنایع پتروشیمی

8- گران ترین سهم های بازار فعلی بورس #کدما با قیمت هر سهم ۴۰ هزار تومان، #شفن با قیمت ۲۳ هزار تومان و #فپنتا ۲۱ هزار تومان می باشد.‌ ارزان ترین سهم های بازار #خساپا با قیمت ۲۲۰ تومان، #وبصادر ۲۲۸ و #وتجارت ۲۳۶ تومان میباشد.

گران ترین سهم

نظرات ارزشمند شما
2 نظر
جواد قلی پور
جواد قلی پور
۰۱ تیر ۱۳۹۹

فک کنم تو تاریخ بورس فقط یه عرضه اولیه ضرر داده و تمام

محمدحسن فرهمندنژاد
محمدحسن فرهمندنژاد
۰۱ تیر ۱۳۹۹

آره همین یکی بوده

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار و تخفیف های ویژه در ایمیل خود با خبر شوید...
طراحی فروشگاه اینترنتی