خبر خوش برای نوشابه خور ها

بروزرسانی شده در ۱۸ خرداد ۱۳۹۹
خبر خوش برای نوشابه خور ها
زمان مطالعه : 3 دقیقه 2166 بازدید 0 نظر

همه میدونن نوشابه ضرر داره،همه هم میخورن،و با گفتن "نوشابه ضرر داره" اعصابشون خورد میشه.حالا چند لحظه به اعصاب خودت مسلط باش و بیا منطقی صحبت کنیم که نوشابه چه ربطی به پوکی استخوان داره

خبر خوش برای نوشابه خور ها

همه میدونن نوشابه ضرر داره،همه هم میخورن،و با گفتن "نوشابه ضرر داره"اعصابشون خورد میشه.حالا چند لحظه به اعصاب خودت مسلط باش و بیا منظقی صحبت کنیم که نوشابه چه ربطی به پوکی استخوان داره

بیاید تک تک اجزای نوشابه که گفته میشه روی پوکی استخوان موثرند رو بررسی کنیم:

اول از همه کافئین:

مقدار کافئینی که در یک قوطی نوشابه هست،تاثیر چشم گیری رویدفع کلیوی کلسیم نداره.

دوم،فسفر:

معمولا اثر نوشابه روی پوکی استخوان به فسفر بالای اون نسبت داده میشه.چون دریافت فسفر زیاد،تعادل کلسیم در بدن را به هم میزنهو باعث کاهش سظح کلسیم میشه.کلسیم هم که برای استخوان سازی حرف اول را میزنه.

ولی مقدار فسفر موجود در نوشابه اونقدر زیاد نیست و میشه گفت در حد یک لیوان اب پرتقاله.تازه اب پرتقال های غنی شده با کلسیم ،پنج برابر بیشتر از کولا حاوی فسفر هستند!ولی تا حالا شنیدین اب پرتقال باعث پوکی استخوان بشه؟

سوم،شکر:

شکر هم مثل کافین اثر دوگانه ای روی کلسیم بدن داره و تاثیر نهاییش روی سطح کلسیم خیلی کمه.

قبلا چندین مطالعه در این زمینه انجام شده بود و اکثرا به نتیجه رسیده بودن که نوجوانانی که بیشتر نوشابه مصرف می کنند،تراکم استخوان پایین تری دارن.این اثر فقط روی دختر ها مشاهده شده بود و روی تراکم استخوان پسر ها نقش چشمگیری نداشت.

در مطالعات قبلی،خطاهایی باعث این نتیجه گیری شده کخ مهم ترینش اینا هست:

بچه هایی که به اصطلاح نوشابه خور هستن،معمولا انتخاب های غذایی اشتباه دیگری هم دارنو اونایی که نوشابه نمیخورن،معمولا از شیر به عنوان نوشیدنی کیان وعده استفاده می کنن.یعنی تاثیر بلند مدن نوشابه با شیر مقایسه شده که خب نتیحه واضحه.

از طرفی تاثیر زنتیک،تفاوت سن بلوغ استخوانیدر دختر و پسر،مقدار متفاوت کلسیم دریافتیو خطاهایی که در گزارش مقدار نوشیدنی ها توسط بپه ها بچه ها ایجاد میشه نادیده گرفته شده.

حتی فعالیت فیزیکی بیشتر پسر ها در جامعه مورد مطالعه،و رژیم های غیر اصولی که بیشتر دخترهای نوجوان می‌گیرند روی نتایج تاثیر مهمی داشته.
شما می تونید هم زمان که اهل نوشابه هستید ،استخوان های سالمی هم داشته باشید اما به شرطی که نوشابه را جایگزین انتخاب های سالم‌تر مثل شیر و دوغ نکنید. یعنی اگر کلسیم کافی به بدن برسه و تنها مشکل استفاده از نوشابه باشه، استخوان ها بهش اهمیت نمیدن:)

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار و تخفیف های ویژه در ایمیل خود با خبر شوید...
طراحی فروشگاه اینترنتی