تفاوت پایگاه داده MySql و Postgresql

بروزرسانی شده در ۰۴ مرداد ۱۳۹۹
تفاوت پایگاه داده MySql و Postgresql
زمان مطالعه : 4 دقیقه 1405 بازدید 0 نظر

در این مقاله به مقایسه دو پایگاه داده معروف MySql و Postgresql پرداخته ایم

 

 Open source یا منبع باز کلمه است که آن  را برای نرم افزارهایی به کار می برند که توسط جامعه جهانی و توسعه دهندگان انفرادی نوشته و پشتیبانی می شود.

 این نرم افزارها دارای مزیت های فراوانی میباشند  افزارهایی که متن باز یا منبع باز هستند آزادانه در دسترس قرار دارند و ممکن است توسط هر کسی توسعه یابند و منتشر شوند این نرم‌افزارها ماندگاری طولانی دارند از لحاظ هزینه انعطاف‌پذیری آزادی و امنیت و پشتیبانی منحصر به فرد هستند.

 ‏ postgresql یک دیتابیس متن باز است که توسط گروه های متنوع از چندین شرکت یا به صورت انفرادی توسعه یافته اند این در حالی است که Mysql توسط کمپانی اوراکل ارائه می شود و چندین نسخه پولی برای استفاده اختصاصی ارائه داده است.

 

Database security  یا امنیت پایگاه داده به مجموعه عملیات برای حفاظت و تامین امنیت DBMS یا همان بانک اطلاعاتی در برابر تهدیدات گفته میشود این اصطلاح فرآیندها و ابزارها و روش‌های مختلف در پایگاه داده را شامل می شود در این خصوص postgresql از پشتیبانی ssl بومی برای رمزگذاری ارتباطات بین مشتری (Client)

و سرور برخوردار است. این پایگاه داده همچنین دارای امنیت Roelevel  می باشد.

علاوه بر این ها postgresql دارای یک ابزار پیشرفته داخلی با نام SE- postgresql است. که کنترل دسترسی اضافی را بر اساس سیاست های امنیتی Sellinux  در دست دارد.

 

در Mysql امنیت بر اساس (Acls ) یا لیست های کنترل دسترسی می باشد،این لیست شامل کلیه اتصالات کوئری ها و سایر دسترسی هایی است که ممکن است کاربر برای ایجاد آن تلاش کند.

همچنین در برخی از اتصالات بین کلاینت و سروراز پشتیبانی ssl در جهت رمزگذاری ارتباطات استفاده شده است.

 

مقادیر NoSql  و Json هر دو بسیار محبوب هستند و روز به روز پایگاه‌های داده NoSql  تداول تر و جا افتاده تر می شوند اگر بخواهیم راجع به json سخن بگوییم می‌توان گفت که Json است که به برنامه نویس اجازه می‌دهد که مجموعه ای از مقادیر و لیست هایی که با هم متفاوت دارند را در کنار هم در سیستم ذخیره کند.

Postgresql از سایر ویژگی های NoSql   مانند  xml و مقادیر و ارزش کلیدی با HsTove پشتیبانی می کند.

Postgresql به وسیله ایندکس کردن داده های فایل های Jason باعث دسترسی سریعتر به آنها می‌شود.

در پایگاه داده MySql از نوع داده ای Jason پشتیبانی می­شود اما دیگر از هیچ ویژگی NoSql پشتیبانی نمی کند.

 همچنین عملیات ایندکس کردن داده های فایل Jason را انجام نمی‌دهد.

 

 

 

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار و تخفیف های ویژه در ایمیل خود با خبر شوید...
طراحی فروشگاه اینترنتی