بورس چیست؟

بروزرسانی شده در ۰۸ مرداد ۱۳۹۹
بورس چیست؟
زمان مطالعه : 6 دقیقه 506 بازدید 0 نظر

آشنایی با بازار بورس به زبان ساده

این روزها مطمئنا نام بورس، سهام، سهام عدالت و خرید و فروش سهام را زیاد شنیده اید و داستان هایی از سودها و زیانهای این بازار اما ماهیت این بازار چیست؟ قصد ما آشنایی شما با این بازار هست

بورس چیست؟

بورس به زبان ساده خرید و فروش سهام هست. هرگاه خرید و فروشی انجام شود در واقع یک بازار شکل گرفته این بازار نیز مبتنی بر خرید و فروش است.

سهام: نیز فرض کنید یک کارخانه را به چند قسمت مساوی تقسیم می کنیم و هر فرد یک قسمت از آن را خریداری می کند و به همان نسبت در سود و زیان کارخانه شریک هست. بازاری که امکان نقل و انتقال آسان سهام در آن فراهم است بازار بورس می باشد.

باید بدانیم دو نوع دارایی داریم یکی همان فیزیکی و قابل مشاهده مثل ملک، طلا، ارز، خودرو و ... دوم مالی و دارایی های کاغذی مثل سهام و اوراق مشارکت

در بازار بورس انواع دارایی ها معامله می شود بر این اساس می توان چند بازار دیگر در بازار بورس تعریف کرد:

1- بورس کالا: در آن خرید و فروش کالایی معین و خاص مثل مواد اولیه، محصولات کشاورزی و ... انجام می شود مثل : زعفران، آهن، نفت، گندم

2- بورس ارز: خرید و فروش انواع ارز در آن انجام می شود که فعلا در کشور ما فعال نیست.

3- بورس اوراق بهادار: دارایی های مالی مثل سهام، اوراق مشارکت و ... مورد معامله قرار می گیرد این بازار در ایران دائمی کار می کند که به آن بورس اوراق بهادار می گوییم و برای اختصار آن را با کلمه بورس می شناسیم.

بورس چیست؟ Exchange بورس

مزایای بورس

1- از جمله مزیت های بورس تقسیم ریسک: و تقسیم سود و زیان می باشد یعنی فرد یا سازمانی که سهامدار عمده می باشد با واگذاری بخشی از سهام خود سود و زیان ناشی از سهام را بین افراد تقسیم می کند و این امر امکان بهره مندی شما از افزایش قیمت خود سهام یا استفاده و بهره مندی از سود سالانه سهام می باشد و این می تواند یک راه درآمدی برای شما باشد.

2- شفافیت در سرمایه گذاری: به این شکل که هر شرکت که در بورس پذیرفته می شود ناچار به ارائه گزاراشات ماهانه خود و گزارشات سود و زیان، ریز سرمایه گذاری ، هزینه مواد اولیه، میزان و مبلغ فروش و ... می باشد که مسئولیت نظارت بر این گزارشات بر عهده سازمان بورس است بنابراین شما در این بازار با شفافیت بالایی در مورد آن شرکت که قصد خرید آن را دارید روبرو هستید.

3- امنیت: شما در سایر بازارها مانند طلا، ارز، خودرو، ملک و ... نیاز به نگهداری و حراست از دارایی خود دارید و نیاز به مکان برای نگهداری از دارایی خود دارید اما در این بازار شما یک کد بورسی که منحصر به فرد است را دریافت می کنید مانند کد ملی که برای هر فرد انحصاری است با داشتن کد بورسی می توانید اقدام به خرید و فروش سهام به صورت آنلاین بر روی پنل کارگزاری نمایید و این اطلاعات شما، تاریخچه خرید و فروش ها، میزان سود و زیان کلی شما از زمان ورود به بورس، و امکان خرید سهام و نگهداری آن تا همیشه یا فروش آن در لحظه برای شما فراهم می باشد.

4- نیازی نیست به دنبال خریدار و فروشنده سهام بگردید: شما فقط نام نماد و قیمت پیشنهادی خود را وارد سامانه می کنید و چنانچه خریدار یا فروشنده ای در آن قیمت وجود داشت معامله برای شما انجام می شود.

5- زمان معاملات: معاملات در این بازار از شنبه تا چهارشنبه هر هفته از ساعت 8 و 30 دقیقه الی 12 و 30 هر روز  انجام می گیرد برخی روزها طبق اعلام ناظر بازار برای برخی نمادها ممکن است از ساعت 12 و 30 معامله آن نماد شروع شود و تا ساعت اعلامی ناظر بازار ادامه می یابد که معمولا برای نمادهای پرتقاضا یا نمادهای عرضه اولیه انجام می گیرد.

روزهای پنج شنبه و جمعه و تعطیل رسمی بازار تعطیل می باشدو معامله ای صورت نمی گیرد.

6- مالیات: مالیات خرید و فروش سهام 0.5 درصد (نیم درصد) می باشد اما در سایر بازارها شما باید 9 درصد مالیات بپردازید در حالی که در این بازار 0.5 درصد مالیات می پردازید که بسیار کمتر از سایر بازارهاست.

7- سرمایه گذاری با مبالغ کم: کمترین مبلغ خرید از هر سهم 500 هزار تومان است شما با حداقل 500 هزار تومان سهام شرکت دلخواه خود را خریداری نمایید برای فروش نیز می توانید حداقل مبلغ 100 هزار تومان از سهام خود را بفروشید.

8- امکان استفاده شرکت از منابع مالی جدید: و دعوت افراد به سرمایه گذاری در شرکت از طریق افزایش سرمایه های مختلف و رفع نیازهای مالی پروژه های خود که امکان توسعه شرکت و در نتیجه ایجاد اشتغال و سودآوری بیشتر را فراهم می کند.

9- حفظ سرمایه از تورم: معمولا در بازه بلند مدت و در مقایسه با تورم و حتی در مقایسه با بسیاری بازارها بازدهی این بازار بیشتر است دلیل حفظ سرمایه شما از تورم 

10- قابلت نقدشوندگی بالا: شما هر زمان نیاز به فروش سهام داشتید می توانید اقدام به فروش نمایید یکی از دلایلی که باعث جذب افراد زیادی به این بازار شده است همین نقدشوندگی بالا می باشد.

ارزش معاملات این بازار در تاریخ 1399/04/10 بالغ بر 21 هزار و 700 میلیارد تومان بود.

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار و تخفیف های ویژه در ایمیل خود با خبر شوید...
طراحی فروشگاه اینترنتی