بررسی سلامت باتری لپ تاپ

بروزرسانی شده در ۰۸ خرداد ۱۳۹۹
بررسی سلامت باتری لپ تاپ
زمان مطالعه : 4 دقیقه 421 بازدید 0 نظر

اگر باتری لپ تاپ شما زود شارژ خالی می کند دیگر زمان آن فرا رسیده تا یک باتری جدید خریداری کنید و اگر قصد دارید باتری لپ تاپ خود را از نظر میزان سلامت آن را بررسی کنید می توانید از ابزار داخلی بررسی باتری ویندوز استفاده کنید

بررسی سلامت باتری لپ تاپ

باتری لپ تاپ ها با گذشت زمان عملکرد اولیه خود را از دست می دهند. برخی باتری ها نسبت به نمونه های دیگر بیشتر دوام می آورند اما هیچ کدام از آنها برای همیشه عمر نمی کنند. کاهش عملکرد به طور معمول در پنج سال نخست استفاده از لپ تاپ دیده می شود. اگر باتری لپ تاپ شما تنها طی 10 تا 15 دقیقه شارژ خالی می کند دیگر زمان آن فرا رسیده تا یک باتری جدید خریداری کنید. اما اگر عمر باتری لپ تاپ شما بیشتر از این مدت زمان است و قصد دارید از نظر میزان سلامت آن را بررسی کنید می توانید از ابزار داخلی بررسی باتری ویندوز استفاده کنید. در ادامه چگونگی انجام این کار را بیان می کنیم.

  • در ویندوز 7

ابتدا بخش خط فرمان (Command Prompt) را باز کنید و دستور powercfg/energy را تایپ کنید. پردازش این فرمان اندکی طول می کشد. هنگامی که فرمان به طور کامل اجرا شد این که گزارش انرژی کجا ذخیره شده است، اعلام می شود. گزارش را در مرورگر خود باز کرده و بخش اطلاعات باتری (Battery Information) را پیدا کنید. اطلاعاتی که میزان سلامت باتری را به شما می گویند شامل مقدار ظرفیت طراحی (Design Capacity) و مقدار شارژ کامل (Full Charge) می شوند.

در قسمت انتها آدرس آن برای شما نمایش داده شده است.

به دو عددی که مربوط به Design capacity  و Last Ful Charge دقت کنید. این دو عدد هر چه از هم دورتر باشند یعنی عمر باتری لپتاپ شما رو به پایان است.

  •  در ویندوز 8 یا 10

در ویندوز 8 یا 10 صفحه خط فرمان را باز کرده و فرمان powercfg/batteryreport را تایپ کنید.

چند لحظه برای تولید گزارش صبر کنید و سپس فایل آن را در مرورگر خود باز کنید.

به آدرس مربوطه بروید و فایل battery-report.html را باز کنید. در قسمت انتهای متن نوشته شده، قسمتی مربوط به باتری وجود دارد که اطلاعات باتری لپ تاپ شما در آنجا نوشته شده است.

در ویندوز 8 و 10 هم مانند ویندوز 7 دو عدد Last Full ChargeDesign capacity &   و    دیده میشوند که هر پقدر از هم دور تر باشند نشان دهنده عمر کم باتری است

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار و تخفیف های ویژه در ایمیل خود با خبر شوید...
طراحی فروشگاه اینترنتی