باغ رضوان (باقیات صالحات)

بروزرسانی شده در ۲۷ فروردین ۱۴۰۰
باغ رضوان (باقیات صالحات)
زمان مطالعه : 5 دقیقه 241 بازدید 0 نظر

باغی پر از درخت های میوه که علاقه مندان به کاشتن درخت جهت باقی الصالحات آن را ساخته و نگهداری می کنند برای نسل های بعد از خود که از آن بهره مند می شوند.

منظور از باقیات الصالحات چیست؟

در تعریف و بیان این اصطلاح دو نوع تعریف وجود دارد.

1. باقیات صالحات؛ اعمال صالحى است که نزد خدا محفوظ مى‌‏ماند و باعث شکر و اجر عظیم از جانب پروردگار مى‌‏شود. بنابر این تعریف، باقیات صالحات تمام اعمالی هستند که انسان در دنیا انجام داده و در آخرت ثمره‌‌اش را می‌‌بیند.

تعدادی از مصادیق باقیات صالحات که در روایات نیز آمده از این قرار است: ذکرهای مختلف که حمد و ثنای الهی را بگوید، نماز شب، نمازهای یومیه، حب اهل بیت و ... .

2. این قسم محدودتر از قسم اول بوده و مصادیق آن نیز خاص‌‌تر از معنای اول است. بنابر این تفسیر، باقیات صالحات، هر فکر و ایده و گفتار و کردار صالح و شایسته‌‏اى است که اثرات و برکاتش – حتی بعد از مرگ پدیدآورنده‌­اش- در اختیار افراد و جوامع قرار گرفته و به همین دلیل، پاداش‌­هایی را بعد از مرگ برای مرده به دنبال دارد. مواردی چون وقف، فرزند صالحی که برای انسان استغفار کند و ... به عنوان مصادیقی از این تعریف به شمار آمده‌­اند.


امام صادق(ع) فرمود: شش خصلت است که مؤمن بعد از مردن از آنها بهره‌‏مند می‌‌گردد!

1. فرزند صالحى که براى او استغفار نماید.

2. قرآنی که از خود به یادگار گذاشته و پس از مرگش خوانده مى‏شود.

3. چاه آبى که حفر کرده و در اختیار مردم گذاشته است.

4. درختى که غرس کرده.

5. آبى که به جریان انداخته و وقف کرده.

6. روش نیکویى که پس از مرگش مردم به آن عمل می‌کنند.


# باغ رضوان

باغی پر از درخت های میوه که علاقه مندان به کاشتن درخت جهت باقی الصالحات آن را ساخته و نگهداری می کنند برای نسل های بعد از خود که از آن بهره مند می شوند.


فواید

1- باقی ماندن درختان برای نسل های بعد

امکان آسیب دیدن درخت های که به نیت وقف کاشته می شوند وجود دارد به همین منظور بهتر است مکانی واحد که همه افراد بتوانند در این طرح شرکت کنند وجود داشته باشد تا بتوان از آن به صورت شایسته نگهداری کنیم.


2- هزینه نگهداری

برای نگهداری از این باغ همه دوستداران این طرح به جای هزینه کردن برای گرفتن درخت و کاشتن درخت می توانند به این مجموعه جهت نگهداری بهتر کمک کنند تا در ثواب آن شریک شوند.


هزینه ی نگهداری از یک درخت کمتر از کاشتن یک درخت نیست. چون بدون رسیدگی آن درخت از بین می رود بنابراین نگهداری همانند کاشتن گرانبهاست.نکته: این طرح بدون حمایت نهاد دولتی جهت واگذاری چندین هکتار زمین ملی (با توجه به جمعیت) در حاشیه هر شهر (با فاصله چند کیلومتری از فضای مسکونی برای دور شدن از فضای شهری و گرفتن آرامش از طبیعت) و بدون حمایت نهاد اوقاف و خیریه و مردم عزیز ایران امکان پذیر نمی باشد.


یکی از صدقات و موقوفات حضرت علی (ع) نخلستان (کاشتن درخت خرما) و وقف‌ کردن آنهاست که بدان توجه ویژه‌ای داشتند.


باغ رضوان


یکی از فواید این طرح: کاهش هزینه شهرداری برای تاسیس تفرجگاه و بوستان برای مردم است.از دوستان عزیز خواهشمندیم نظرات خودتان برای تکمیل مطالب برای ما ثبت کنید و همچنین برای گسترش این طرح مطلب آن را در شبکه اجتماعی باز نشر دهید.


شاید روش نیکویى باشد که مردم به آن عمل ‌کنند و شما هم در ثواب آن شریک باشید.

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار و تخفیف های ویژه در ایمیل خود با خبر شوید...
طراحی فروشگاه اینترنتی